|
Drugo veče Beogradskog Jazz Festivala 2009 proteklo je u predstavljanju američkog i evropskog jazza. U Domu sindikata gde se odvija glavni program pod nazivom Anniversaries nastupili su Dizzy Gillespie All Stars i Tomasz Stanko, dok je ponoćni program ponudio dva zanimljiva nastupa, grupe Ondes Jazz Project i brazilske pevačice Ithamare Koorax.
Boje Sjedinjenih Američkih Država branili su Dizzy Gillespie All Stars.
Bend koji štiti i gaji delo čuvenog trubača Dizzy Gillespie-a nastupio je u sastavu: James Moody-saksofon,flauta, Greg Gisbert –truba, Cyrus Chestnut-klavir, John Lee-bas i Vincent Ector-bubnjevi. Kao specijalna gošća nastupila je mlada zvezda jazza, vokalistkinja Roberta Gambarini.
Ono što su nam pružili All Stars predstavlja vrhunsku svirku tradicionalnog jazza sa zvezdanim doprinosima Cyrusa Chestnutta, Greg Gisberta i John Moodyja.
Svirajući kompozicije Dizzy Gillespie-a svi izvođači su se pokazali u najboljem svetlu, bilo u solima ili u zajedničkom muziciranju a među ostalim kompozicijama odsvirana je i “I Can’t Get Started”.
James Moody se pokazao kao žovijalni lider benda dok je mlada Roberta Gambarini impresionirala izuzetno melodičnim, efektnim i preciznim “scat” pevanjem.
Njen duet sa James Moodyjem je nešto što se obavezno moralo čuti - takva energija, polet, šarm i razigranost nije mogla nikog ostaviti ravnodušnim.
Divan nastup jednog jako dobrog benda.
Nasuprot ovom nastupu,Tomasz Stanko Quintet, kao bend koji je povezan za legendarnu ECM etiketu, predstavlja moderniija kretanja u jazzu.
Prilično nenametljivo su izašli u binu i pružili jedan predivan osećaj lepote življenja i muzike.
Tamasz Stanko-truba, Jakob Bro-gitara, Alexi Toumarila-klavir, Anders Christensen-bas i Olavi Louhivori-bubnjevi osvojili su srce beogradske publike svojim moćnim a tako nenametljivim sviranjem, lirskim pasažima i zanosnim sviranjem.
Među vlastitim kompozicijam Tamasza Stanka, ističu su i radovi njegovog velikog uzora, kompozitora Krzysztofa Komedae. Ovo je takođe bila prilika da promoviše i svoj novi album Dark Eyes, koji je izašao na 40-godišnjicu ECM-a.
Mladi prateći sastav je budno pratio svog velikog učitelja i bilo je dirljivo videti sa kojom radošću i posvećenosću sviraju kompozicije ovog majstora muzika.
Prelepo, predivno, nezaboravno.
U Domu Omladine u ponoćnom programu nastupili su Ondes Jazz Project iz Švajcarske sa Ivom Šanjek na instrumentu Ondes Martenont, koji predstavlja jedan od prvih elektronskih instrumenata, nastao tridesetih godina prošlog veka i koji je kao prethodnik sintisajzeru sličan čuvenom Thereminu. Zanimljivo muziciranje švajcarskog kvarteta.
Očekivanja da bi nastup Ithamare Koorax, jazz i bossa nova dive iz Brazila, možda mogao biti koncert večeri, su se u potpunosti ispunila!. Sa dvojicom predivnih muzičara, mladim i naočitim i izuzetno darovitim Rodrigom Limaom na gitari i vokalima i impresivnim i iskusnim Wilsonom Chaplinom na udaraljkama, Ithamara je na prečac osvojila publiku Doma Omladine. Takav glas, melodičnost, emotivnost, radost pevanja i izuzetan šarm dugo nisu viđeni kod nas. Izvodeći kompozicije Baden Powella, Joao Gilberta i Samante Eg , Ithamara se kretala od brazilskih narodnih pesama, preko tradicionala do kompozicija nekih od najeminentnijih brazilskih muzičara Bossa Nove. Glas je njeno najimpresivnije oružje - prosto ne možete da zamislite šta ona sa njim može da izvede a da to ne bude puka akrobatika, već jedno veliko emotivno iskustvo.
Oduševljena publika Doma Omladine je prosto živela sa Ithamarom, Rodrigom i Wilsonom, shvatajući da ovo predstavlja jedan od vrhunaca u njihovim životima. Toliko lepote i pozitivnog naboja bili su u trenucima nešto do sad kod nas retko doživljeno.
Činjenica da su i privatno izuzetno prijatni, optimistični iI dobri ljudi samo je doprinela utisku da je ovo jedan od najboljih koncerata ovog Jazz festivala.
Ithamara, Rodrigo i Wilsone - svaka vam čast!
fotografije sa koncerta
tekst - slobodan vlaketiĆ
fotografije - nebojŠa miĆkoviĆ
|
|